Na strance se pracuje.


Zakladni dataPodnebiMena a ceny

Zakladni data

Kanada je svoji rozlohou druhou nejvetsi zemi na svete, rozkladajici se na uzemi 4.5 casovych pasem, od 45. rovnobezky az temer k severnimu polu. Obyvatel zde zije pouhych 31 milionu, coz tuto zemi zarazuje na jednu z nejmene zalidnenych krajin na svete. Sve jmeno ziskala Kanada ze slova Kanata, coz v jazyku kmene Iroquoi znamena Osidleni. Vlajku s javorovym listem zna snad kazdy, ne kazdy vsak vi, ze je to vlajka relativne nova, teprve od roku 1965.

V soucasnosti se bilingualni Kanada sklada z deseti provincii a tri teritorii. Zapadni Kanadu tvori Britska Kolumbie a tri prerijni provincie (Alberta, Saskatchewan a Manitoba). Vychodni Kanada se sklada z centralnich provincii (Ontario a Quebec) a Atlantickych provincii: tri Maritimes provincii (Novy Brunsvik, Nove Skotsko a Ostrov prince Edwarda) a Newfounland a Labrador. Tri teritoria se rozkladaji na severu zeme a jsou to Yukon, Severozapadni teritoria a nejnovejsi Nunavut, ktery se v roce 1999 oddelil od Severozapadnich teritorii. Kazda provincie ma vlastni symboly, vladu a je do jiste miry nezavisla.

Kanada je konstitucni monachrie, s kralovnou Elizabeth v cele. Ta ma v hlavnim meste Ottawe v parlamentu (ktery mimochodem silne pripomina Westminstersky palac) specialne vyclenenou zidli, kdyby nahodou prijela na navstevu. Ale to se ji postestilo asi jen dvakrat. Takze by se dalo rict, ze kralovna Anglie na Kanadu kasle. Nejdulezitejsi osobou v Kanade, ktera se v Kanade pohybuje, je tedy predseda vlady. V soucasnosti je jim Stephen Harper.

TOP


Podnebi

V Kanade jsou dve rocni obdobi: zima a 15. srpna.

Podnebi je v Kanade velmi rozmanite. Na severu je samozrejme zima po cely rok. Jinak je tomu u hranic se Spojenymi staty. A rozdilne podnebi suzuje obcany na vychode, v preriich a na zapade.

Zacneme tedy ze zapadu. Vancouver je znamy svymi mirnymi zimami. Moc casto nesnezi, naopak, skoro cela zima proprsi, je velke vlkho. V lete je pocasi dost podobne Cecham. Neradim vam navstevovat prerijni provincie v zime! Teploty byvaji casto i pod -40C, coz muze mit pro nasince nedozirne nasledky. Slysela jsem i historku (nevim, jak moc pravdivou), ze pan pred svym domem nemohl najit klice. A jak je hledal, tak umrzl. Vlastne neni radno navstevovat tyto provincie ani v lete, tentokrat kvuli komarum. Maji jich tam pry 30 druhu. To mi zase nekdo vypravel, ze si myslel, ze ze stromu padalo tolik listi. Ale kdyz prijel bliz, zjistil, ze to nebylo listi, ale komari...

O tom, ze v Kanade je zima, vi asi kazdy. V Montrealu je tomu od listopadu do brezna. Malokdo ale vi, ze v lete je zde velke teplo. Od cervna do zacatku zari jsou bezne 30C teploty, obvykle byvaji dva tydny se zhruba 40C. Je zde od reky velke vlhko, coz prispiva k faktu, ze bez klimatizace se proste neda spat. Letos v lete jsem se behem dvou tydnu pravidelne v noci probouzela a zjistovala, ze teplota neklesla pod 30C. Ani v pet hodin rano. Na shrnuti: Montreal - v zime az -40C, v lete az +40. A na dokresleni situace dodam, ze pred rokem jsem tem nejvetsim vedrum v Montrealu unikla na Floridu, kde bylo zhruba o 10C mene.

TOP


Mena a ceny

Kanadskou menou je dolar, v soucasnosti roven (lehce jej prevysuje) americkemu dolaru. Jeho hodnota se k ceske korune casto meni, v rozmezi 18-20Kc. Mince existuji v hodnotach 1,5,10 a 25 centu a 1 a 2 dolary, jimz se rika loonie a twonie. Na dolarove minci je totiz takova kacena (ktera vyrabi zajimave zvuky, v noci u jezera je krasne ji poslouchat), jejiz anglicke jmeno je loone. Bankovky mame v 10-,20-,50- a 100-dolarove hodnote. Nicmene pri vyberu z bankomatu (at uz vybirate jakkoli velkou castku) vzdycky vyskoci dvacetidolarovky. Tedy vyskoci jich tolik, kolik penez jste pozdadovali.

Rekla bych, ze Kanada (aspon Montreal) je relativne levne mesto. A to i presto, ze mame nejnizsi platy, pohybujici se kolem $40,000 rocne, a nejvyssi dane. Tabulka ukazuje priblizne ceny vselijakych artiklu a sluzeb. Je dulezite vedet, ze v obchodech nikdy nejsou uvedeny ceny s dani (tax). Tu si tam zakaznik musi vzdycky nejak domyslet sam. V Quebecu dan cini 15%. Dalsi zajimavou veci je fakt, ze jak taxikari, tak servirky, kadernici a podobni 'sluzebnici' ocekavaji za svuj vykon spropitne (tip). Ten by mel byt kolem 15%, snazte se davat vzdycky vice nez 10%.

Voda,1l$0.80-$1Pujceni auta$160/tyden
Pivo,0.5l,cepovane$5MHD$1.90
Chleba$1-$2Vlak$100/300km,zpatecni
Veprova kotleta,1kg$6Dalkovy autobus<$120/600km,zpatecni
Obed,fast food$6-$10Hotel$70-$100,double
Grilovane kure,cele$6Camping$15-$25/stan+auto
Banany,1kg$0.40-$0.80Vstup do nar. parku$3-$5
Maslo,454g$4Benzin,1l1$
Kureci prsa,1kg$Muzea$8-$10

Elektronika je zde levnejsi nez v Evrope. Doufam, teda, ze tohle jeste plati. Nicmene odsud ji zase lidi vesele nakupuji ve Spojenych statech. A nemuzu nezminit nase dolarove obchody, kde clovek najde kdeco, samozrejme za dolar. Vsechny takove obchody maji v nazvu 'dollar' (jako Dollarama, Dollar Encore).

TOP