Stranka se stale pripravuje.


Podle zebricku z nekolika poslednich let je McGill University spolu s University of Toronto mezi nejlepsimi univerzitami Kanady. Podle hodnoceni The Times za rok 2007 je McGill 12. nejlepsi univerzitou na svete a zaroven cislem jedna mezi kanadskymi univerzitami. Nicmene zadne takove hodnoceni snad ani objektivni byt nemuze, tak zustanme radeji u toho, ze McGill neni spatna skola.

Studium ukoncene titulem je na kanadskych univerzitach rozdeleno do tri stupnu. Prvni z nich je undergraduate study, ktere obvykle trva ctyri roky a je ukonceno titulem Bc. Pak na zaklade doporuceni a znamek je student prijat do master programu, ktery patri pod graduate studies. Ten obvykle zabere dva roky a system prednasky/dimplomova prace je ruzny na ruznych kanadskych univerzitach. Na Medical Physics to funguje tak, ze studenti behem dvou semestru (zari-prosinec, leden-duben) chodi na deset prednesak, delaji dvoje praktika a skladaji kazdy semestr 6 zkousek vcetne sesti midtermu. Na katedre fyziky je predmetu myslim jen sest behem celeho magisterskeho studia. Nicmene svoji casovou narocnosti vysoce prevysuji obvykle predmety na ceskych univerzitach.



McGill University.

Poslednim stupnem studia nabizeneho na McGill je studium doktorske, jehoz delka, stejne jako v Cechach, uzce souvisi s sikovnosti kandidata. Nicmene minimalni delka je dva roky (pro studenty s uznanym titulem MSc.) a maximalni delka je tusim sedm let. Obvykle se po studentech vyzaduji 3-4 publikace v renomovanych casopisech, z cehoz vyplyva prumerna delka postgradualniho studia 4 roky.

McGill take nabizi postdoctoral research, neboli vyzkum pro studenty s absolvovanym doktorskym studiem. Tento program nekonci zadnym titulem.

Dostat se na McGill University neni pro zahranicni studenty jednoduche, neni to ale rozhodne nemozne. Jako nejvetsi 'problem' bych videla placeni skolneho, ktere pro zahranicni MSc. studenty letos cini 13,130 CAD rocne, coz je zhruba 230 000 Kc. Vzhledem k tomu, ze magistersky program trva dva roky, mel by mit tedy zahranicni student pripraveneho pul milionu Kc. To rozhodne neni castka zanedbatelna a stipendium zarucene v zadnem pripade neni, obzvlaste v prvnim roce studia. Navic ziskat kanadske stipendium je temer nemozne, nebot castou podminkou byva kanadske obcanstvi. I pujcky od bank pouzivaji tohle pravidlo.

Nicmene pokud nekdo zajem studovat v Kanade ma (a vlastni dostatek financnich prostredku ci stipendium), muze poslat prihlasku na jakoukoli univerzitu. Nejdrive je potreba si zjistit, jake jsou podminky ke prijeti. Na McGill krome jazykove podminky (tedy zkousku z anglictiny, napr. TOEFL) patri i podminka na studijni prumer. Zde se hodnoti takzvanym GPA (Grade Point Average), jehoz maximum je 4.0. Prijati jsou tedy pouze studenti s prumerem nad 3.0.