Videáci
 


Poslouchejte velcí malí co se stalo blízko nás ač zdálo by se, že to bylo někde vdáli. Žila byla v jednom středně velkém městě v hezké vilce rodinka. Maminka, tatínek, starší synek Milan a mladší dcerka Věrka. Psa, kočku ani jiné domácí zvíře neměli. Věrce bylo šest let a jako každá holčička si hrála spanenkama a měla moc ráda pohádky, které si četla nebo pouštěla na videu. Milan byl o čtyři roky starší, pohádky už ho nebavily, radši si na videu pouštěl akční filmy s Rambem, van Damem, horory a jiné krváky a fantasmagorie, nejradši si hrál s hračkami, které byly jako zbraně. Své sestřičce se za její pohádky smál a občas na ni byl i dost ošklivý, až ho táta musel za to kolikrát pojezdit.
 Jednou se maminka s tatínkem chystali na ples a nechali děti samotné doma. Dali jim večeři, připravili ještě na večer něco na zub, poručili Milanovi aby jako starší a rozumnější na vše dohlédl, nestrašil svou sestru a aby si než půjdou spát pustili pohádku, prostě aby byly hodné děti. Před odchodem, ještě tatínek zapl bezpečnostní zařízení na domku a odjeli na ples.
 Věrka se těšila na pohádku, ale Milan už přemýšlel jaký akční film si pustí. Jestli se to ségře nelíbí tak ať vypadne do pokojíčku a čte si tam ty svoje pohádky. Věrka na něho naléhala ať pustí pohádku a pak ať si pustí to svoje, ale nebylo to nic platné. Šla tedy do pokojíčku hrála si spanenkama a četla pohádky. Žádnou ale nedočetla, do žádné se nemohla pořádně zabrat. Milan zatím v obýváku pouštěl na videu akční filmy. Taky žádnej nedokoukal, nemohl se stejně jako jeho sestra do žádného pořádně zabrat. Představoval si, jaké by to bylo, kdyby ti hrdinové ztelevize ožili v malé hračky a on je mohl ovládat. Obě děti si však nevšimly, že venku se setmělo, svítí měsíc a je, považte, zároveň duha. Byla totiž kouzelná noc. A co se dělo dál?
 Milan u videa trošku klimbnul a když se probudil vidí jak se u skříňky na videokazety houfují malé asi třiceticentimetrové postavičky. Byl tam Rambo, Schwarzenegger, Fredy Kruger taky ten brus co má příjmení jako džíp a ještě jiný potvory z těch akčních filmů. Všichni byli po zuby ozbrojení a předváděli scény ze svých filmů. Milan se nejdřív lekl, pak koukal jako vyvoraná myš, nakonec se ujal režie těchto scén a akční hrdinové ho ochotně poslouchali. Po chvíli ho napadlo, že by s jejich pomocí mohl perfektně vystrašit ségru. Ponechme teď Milana a jeho videokumpány v plánování nekalostí a podívejme se do dětského pokoje, kde Věrka čte pohádky.
Situace je tam podobná. Věrka taky na chvilku usnula a  když se podívala ke knihovničce a tam oživlé asi 30 ti centimetrové postavičky z pohádek. Král, královna, baba jaga, kouzelný dědeček, černokněžník, hloupý Honza, drak devítihlavý, nějaký ten princ, rytíř a princezna se samozřejmě taky našli a spousta dalších pohádkových postav. Věrka se nelekla jen chvilku koukala jako zjara a pak si s těmi pohádkovými bytostmi začala hrát. Za chvilku si vzpomněla na bráchu a šla se pochlubit, jenže jak otevřela dveře do chodby vidí jak brácha se jde taky chlubit a všechny ty videopříšery za ním a Milan dává pokyn dejte jí co proto a ukazuje směrem k ní. Na nic nečekala a zabouchla dveře do pokojíčku.
Všechny pohádkové bytosti byly z toho zmatené až kouzelný dědeček povídá: "Videáci chtějí na Milanovo přání postrašit Věrku, ale nás chtějí zlikvidovat, protože ještě hodně dětí si o nás čte a jim se to nelíbí. Musíme se bránit, ale bude to těžké".
Sotva domluvil, objevil se Fredy Kruger, ten byl ale hnusnej. Všichni se lekli a ustoupili dozadu. Fredy se šklebil a chechtal, když se dopředu prodral Nebojsa, klidně k němu přišel a povídá "Co tu chceš Ty vošklivej skrčku, já se Tě nebojím, já se totiž nebojím nikoho a ničeho, tak vypadni, než s tebou zacvičim. Fredy ale ošklivě drápnul Nebojsu do nohy a k odchodu se neměl, to už se ale vzmužil statečný kovář Mikeš a svým železným kyjem bincnul Fredyho po palici a ten s křikem utekl zpátky do videokazety, protože tam mu něco podobného nehrozilo.
Van Damme v čele ostatních neporazitelných karatistů z videa se vydali Fredyho pomstít. Ke statečnému kováři se přidali ještě princ Bajaja a létající švec a byla mela. Věrka se bála a prosila bráchu aby videákům jejich rejdy zastavil, ten byl naopak nadšen a ještě je poňoukal. Vypadalo to, že karatisti zvítězí, když v tom někdo křikl obušku z pytle ven a hup holka na pacholka a obušek i kouzelná sukovice se pustily do Van Dama a spol. a těm bylo karate prd platný a dokonce i trenky jim byly najednou malý, ošívali se jako kdyby byli plný blech a utekli zpátky do videokazet, nic nechápali a všem vyprávěli, že spadli do mlátičky.
 Pak byl chvilku klid, pohádkové bytosti i videáci se radili co dál podniknout. Pohádkový dědeček společně s černokněžníkem zjistili pomocí křišťálové koule, že videáci budou nejspíš chtít zapálit knihovničku, protože když knížka shoří zahynou taky všichni o kterých se tam píše. Vodníci Česílko, Čepeček, Volšoveček a Josef Dvořák si namočili šosy a postavili se jako požární hlídky. Dále byla baba jaga vyslána na koštěti aby vypnula video, čímž by se videákům zatnul tipec.
 Sotva baba vzlítla, už tu byl Rambo s vrtulníkem, přestřelil babě koště a donutil ji nouzově přistát, ještě že ji Maxipes Fík chytil, jinak by si natloukla nos. Rambo se ještě pokusil zapálit knihovničku, jenže proti vodníkům neměl jeho plamenomet šanci. Proti vrtulníku vzlétl devítihlavý drak a Sly začal cejtit trable. Vrtulník byl sundán a rozcupován. Silvestr jako obvykle přežil a zlobil dál. Fík ho varoval "Nech si to jó, nebo s tebou praštím". Rambo zlobil dál a tak s ním Fík praštil. Rambo utekl zpět do videokazety, ale radši zdrhnul do seriálu Manuela, neboť předpokládal, že tam na něj budou hodný.
 Při tomto potýkání vznikal strašný nepořádek a Milan si uvědomoval, že to bude muset uklízet a že jestli se to provalí tak ho táta seřeže že si nesedne. Chtěl proto videáky odvolat, ale agent 007, který to vše vedl se mu vysmál a prohlásil, že teď to vede on a nikdo mu do toho nebude mluvit. Zároveň vyslal Kevina Kostnera, Bruse Wilise a Arnolda aby s konečnou platností zničili pohádky. Ze vzduchu je měl podporovat Tom Cruise z Top Gunu. Milan poznal, že musí ten binec zastavit i kdyby ho měl tatík přerazit.. Přemýšlel jak, na nic však nemohl přijít. Mezitím videáci podnikli rozhodující útok.
 První přiletěl Tom, zranil draka na křídle a hned předváděl vysokou pilotáž, kterou se naučil v Top Gunu, aby odvedl pozornost od svých kumpánů dole. Ruda Pivrnec to viděl a nechtěl zůstat pozadu, řekl si "Když ten cucák Top Gun tak já, Shot Gun!" a dal jednoho Shot Guna s KEGem. Cruise nic podobnýho v žádnym filmu neviděl, a tak není divu, že ztratil kontrolu nad svou F-14StrikeEagle a prolítl zavřeným oknem. Tím spustil bezpečnostní zařízení. Tatínkovi na plese to začalo při polce pískat v saku. Přerušit tanec a se slovy "Co ten sígr zas proved, já ho roztrhnu" skočil do taxíku a vyrazil k domovu.
 Zatímco tatínek uháněl domů Kevin, Arnold a Bruce už pronikli do pokojíčku k pohádkovým bytostem. Mnoho však nepořídili. Vlk se spojil se zajícem, ostatně jako vždy, když byli ve společné bryndě a předvedli Bodyguardovi takovýho kozáčka, že Kevin okamžitě odjel do Hollywoodu točit Tanec s vlky II.
 Bruce Wilis se chtěl nenápadně vmísit do davu. Byl však podezřelý dřevorubeckému synku Jankovi. Ten se ho zeptal "Co jsi zač cizinče?" na to videák povídá "Jsem brus vilis", - "Brus vím co je, mám tupý sekerky, ale co je vilis?" ptá se dál Janek. "Vilis je džíp a mohl jsi ho vidět v nějakým válečným akčním filmu." Prozradil se videák. Janek dál nečekal a začal si o akčního hrdinu brousit sekery a pily. Ten to dlouho nevydržel a při ústupu použil i pohon 4x4.
Arnold, když viděl, že zbyl sám sáhl po nějaké zbrani, kterých si přitáhl po kapsách, že by to neunesla rota vojáků. Teď se ale vyděsil k smrti ať se šacoval jak se šacoval nenašel ani pistolku ani kapsliky. Všechny zbraně mu totiž ukradl loupežnický synek Cipísek. To už Rumcajs ládoval nejtvrdší žalud a střelil po Arnoldovi. Budiž přičteno Arnoldovi ke cti, že ho to nesložilo, a tak poznal co znamená Rumcajsí síla. Mančina zdravá strava, knedlo vepřo zelo, slavila stoprocentní úspěch nad anabolickými steroidy kterými se cpal prezidentův poradce pro sport.
 Když byl Švarcik cpán zpět do kazety, klika cvakla dvéře letí táta vchází do dveří. Hned poznal kolik uhodilo vzal silný magnet a videáky v kazetách zničil. Pak zmizely i pohádkové bytosti. Věrka s Milanem vyprávěli tatínkovi co se stalo, Milan se bál, že ho táta pojezdí. Tatík však zachoval klid a pouze poručil aby Milan než přijdou s maminkou z plesu uklidil ten svinčík.


 
 
 
 
 

TOSA

Neuvěřitelná pohádková dobrodružství

Adresa autora:    Mgr Tomáš Saňa
Štichova 638
Praha 4  Háje
14900
 

© Prosinec, 1995
 

Toto dílo je chráněno podle autorského zákona.